Zgodnie z danymi Eurostatu Polska zajęła pierwsze miejsce na rynku europejskim w eksporcie mebli, wyprzedzając m.in. Niemcy. Wartość eksportu przekroczyła 10 mld euro, a Polski rynek meblarski stał się europejskim liderem. Natomiast na rynku światowym zajmuje 3 miejsce pod względem eksportu i 6 miejsce pod względem produkcji mebli!

 

Meble – Polski hit eksportowy

Polskie meble są przede wszystkim towarem eksportowym na rynku europejskim, a szczególnie w UE. Najchętniej kupowane są przez Niemców i Czechów, jednak dużą popularnością cieszą się również w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Chinach. W Europie co druga kanapa pochodzi właśnie z Polski!

Prawdziwy rozwój polskiej gospodarki meblowej w kontekście eksportu zaczął się na początku XXI wieku i od tego czasu obserwuje się stały wzrost wartości eksportu we wszystkich segmentach tego rynku. Obecne ponad 90% mebli produkowanych w Polsce trafia na rynek zagraniczny. Jak bardzo zmieniła się wartość eksportu na przestrzeni lat? W 1989 wartość eksportu wynosiła 147 mln dolarów, a w 2018 ponad 10 mld euro.

 

Polskie meble – za co są doceniane?

Polskie meble przede wszystkim doceniane są za jakość i wzornictwo. Producenci używają naturalnych materiałów wysokiej jakości, co przekłada się na trwałość i ekskluzywny wygląd mebli. Klienci doceniają również wspaniałe wzornictwo i różnorodność stylów, w których tworzone są meble. Dużą popularnością cieszą się meble wykonane z naturalnego drewna, które wspaniale wpisują się w aktualne trendy wnętrzarskie, nawiązujące do natury i poszukujące niebanalnych, minimalistycznych rozwiązań.

 

Jaki rodzaj i styl?

Jeśli chodzi o styl, to najchętniej wybierane są meble projektowane w nowoczesnym stylu. Polscy projektanci są uważani za jednych z najlepszych, a nietuzinkowe kształty, ciekawe bryły, odważne połączenia i modne zestawienia kolorystyczne są tego najlepszym dowodem. Jak wskazują odbiorcy, ważna jest również funkcjonalność i duże możliwości indywidualnego dopasowania mebli do własnych potrzeb.