Dobrze dobrane kolory nadają wnętrzu określony styl i sprawiają, że wszyscy w pomieszczeniu czują się dobrze. Dodatkowo się umiejętnemu połączeniu kolorów można powiększyć optycznie wnętrze i ukryć jego mankamenty. Jednak złe zestawienie barw może zepsuć cały efekt i sprawić, że przebywanie w pokoju stanie się przytłaczające. Aktualnie największą popularnością cieszą się: biel, czerń, szary i różne odcienie beżu. Na co zwracać uwagę, wybierając kolorystykę wnętrza?

 

Neutralne barwy

 

Kolory neutralne, czyli biały, szary i cappuccino, to bezpieczny wybór, który sprawia, że wnętrze wygląda schludnie, elegancko i przyjemnie. Dodatkowo barwy te mogą mieć działanie uspokajające oraz redukować stres. Doskonale sprawdzają się w nowoczesnych i klasycznych aranżacjach. Dzięki neutralnym, jasnym kolorom pomieszczenie wygląda na większe i jaśniejsze.

Połączenie bieli i czerni

Bardzo kontrastowe połączenie czerni i bieli to ponadczasowe rozwiązanie, które dobrze sprawdza się w każdym pomieszczeniu. Takie zestawienie można wykorzystać we wnętrzach urządzonych minimalistycznie, ale również jako bazę do stylu glamour, czy retro. Szczególne wrażenie robią meble na wysoki połysk, które łączą w sobie te dwie kontrastowe barwy.

 

Energetyczny żółty, pomarańczowy i czerwony

Te barwy pobudzają i dodają energii, dlatego lepiej nie korzystać z nich w miejscach, które mają służyć do relaksu. Są idealnym dodatkiem do bardziej neutralnych kolorów, ale nie należy z nimi przesadzać, gdyż mogą stać się zbyt przytłaczające. Nie powinno się tych kolorów zestawiać z dużą ilością innych barw. Żółty, pomarańczowy i czerwony zdecydowanie najlepiej sprawdzają się w formie dodatków np. dekoracyjnych poduszek, czy zasłon, dodając wnętrzu ciekawego akcentu.

 

Relaksujący niebieski i zielony

Niebieski i zielony, zwłaszcza w jasnych, pastelowych odcieniach ma działania uspokajające i odprężające, a jednocześnie sprzyja skupieniu i koncentracji. Dlatego chętnie wybierany jest do sypialni, biura i gabinetu. Wybierając ciemny niebieski lub soczystą zieleń lepiej zastosować ją jako dodatek, aby nie stała się męcząca. Wspaniale współgra z białymi i czarnymi elementami.